Kurs lektora i psałterzysty

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej prowadzi formację przygotowującą do funkcji lektora (i psałterzysty) w zgromadzeniu liturgicznym przez:

  • wakacyjne kursy lektorskie i psałterzysty
  • kurs stacjonarny w Poznaniu – zajęcia są prowadzone w ostatnim kwartale roku (zjazdy odbywają się przez ok. 6 sobót w przybliżonych godzinach: 09:00-14:00)
  • Wspieranie kursów prowadzonych w poszczególnych dekanatach
  • Szkołę Lektora i Psałterzysty (dla osób dorosłych) – więcej informacji zobacz z zakładce “formacja dorosłych”.

Informacje o kursach lektorskich organizowanych w Archidiecezji Poznańskiej publikujemy na naszej stronie w aktualnościach.

Przygotowanie do pełnienia funkcji lektora (i psałterzysty) w zgromadzeniu liturgicznym obejmuje formację duchową, biblijną, liturgiczną i fonetykę (oraz zajęcia warsztatowe obejmujące naukę śpiewu dla psałterzystów).

Przygotowanie duchowe zakłada formację w dwóch dziedzinach: biblijnej i liturgicznej. Formacja biblijna zmierza do tego, aby lektorzy potrafili zrozumieć czytania w ich własnym kontekście oraz w świetle wiary pojmować istotną treść orędzia objawienia. Formacja liturgiczna zapewnia lektorom pewną znajomość sensu struktury Liturgii słowa oraz związków między Liturgią słowa i Liturgią eucharystyczną. Przygotowanie techniczne ma na celu przyswojenie lektorom umiejętności publicznego czytania zarówno żywym głosem jak i przy pomocy współczesnych urządzeń nagłaśniających (por. Wprowadzenie do drugiego wydania Lekcjonarza Mszalnego, nr 55).

Do udziału w kursie lektorskim zapraszamy ministrantów, którzy posiadają umiejętność płynnego czytania i aktualnie są przynajmniej w VII klasie. Natomiast do udziału w kursie psałterzysty zapraszamy ministrantów po ukończeniu mutacji.