Lektorzy

Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów stwierdza:

Lektorzy

30. W sprawowaniu liturgii lektor ma właściwą mu funkcję, którą on sam winien pełnić, choćby byli posługujący wyższego stopnia.

31. Lektor, który wśród posługujących niższego stopnia pojawia się historycznie najwcześniej, występuje we wszystkich Kościołach i zajmuje trwałą pozycję, zostaje ustanowiony do pełnienia tej właściwej mu funkcji, jaką jest czytanie słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. We Mszy i w innych czynnościach liturgicznych wykonuje on czytania oprócz Ewangelii. Pod nieobecność psałterzysty śpiewa psalm między czytaniami; gdy nie ma diakona, podaje intencje modlitwy powszechnej.

Jeśli trzeba, troszczy się o przygotowanie wiernych, którzy mogą czytać w liturgii Pismo Święte. Wypada natomiast, aby w celebracjach, którym przewodniczy biskup, brali udział lektorzy ustanowieni na mocy obrzędu, a gdy jest ich wielu, by podzielili funkcje między siebie.

32. Pamiętając o godności słowa Bożego i ważności swojej posługi, lektor winien pilnie dbać o poprawność swej wymowy i starać się o to, by uczestnicy dokładnie słyszeli Boże słowo.

Skoro innym zwiastuje słowo Boże, sam niech go uważnie słucha, starannie je rozważa i poświadcza swoim postępowaniem.

Psałterzysta

33. Śpiew wykonywany między czytaniami ma wielkie znaczenie liturgiczne i duszpasterskie. Wypada, aby w celebracjach sprawowanych pod przewodnictwem biskupa, zwłaszcza w kościele katedralnym, występował psałterzysta czyli kantor, odznaczający się umiejętnością śpiewania psalmów oraz duchowym wy-robieniem. Jego zadaniem jest wykonywanie na sposób responsoryjny lub ciągły psalmu albo innej pieśni biblijnej oraz graduału i „Alleluja”, tak aby wierni znajdowali skuteczną pomoc w rozmyślaniu nad śpiewem i nad sensem tekstów.

Kandydaci

Kandydaci do pełnienia funkcji lektora (i psałterzysty) najpierw uczestniczą w kursie (więcej informacji), a po zaliczeniu egzaminu otrzymują promocję. Promowani lektorzy otrzymują błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora (i psałterzysty) w zgromadzeniu liturgicznym, którego udziela Ksiądz Biskup.

Strój liturgiczny

Strojem lektorów i psałterzystów (ministrantów) w Archidiecezji Poznańskiej jest alba przewiązana cingulum oraz krzyż lektorski (noszony na szyi na białym sznurku). Strojem lektorów i psałterzystów (dorosłych – nie będących ministrantami) jest odświętny strój.

Potwierdzenie funkcji

Potwierdzeniem otrzymania błogosławieństwa do pełnienia funkcji jest legitymacja Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej z odpowiednim wpisem.

Dalsza formacja

Dalszą formację lektorzy podejmują przez:

  • Formację i zaangażowanie w swojej parafii,
  • Uczestnictwo w Dniach Lektora,
  • Uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym,
  • Podejmując w kolejnych latach przygotowanie do funkcji ceremoniarza i animatora.

Świadomość ważności pracy duszpasterskiej wśród Służby Liturgicznej niech motywuje lektorów do stałej formacji, czemu służy doroczne spotkanie w Dniu Lektora