Materiały liturgiczne

Teksty liturgiczne

Narodzenie Pańskie

We Mszy świętej o północy wielkie znaczenie i duży wpływ na pobożność ludową mogą mieć następujące elementy:

Czasem obrzęd ten, błędnie nazywany jest “Kalendą”. “Kalenda” oznacza “pierwszy dzień miesiąca”. Właściwie, ten uroczysty śpiew nazywany jest “Elogium o Narodzeniu Pańskim” lub “Martyrologium o Narodzeniu Pańskim”.
Notację muzyczną można również znaleźć w agendzie liturgicznej wydawnictwa Pallotinum.

Wydanie polskiej wersji Martyrologium Rzymskiego zostało opracowane w 2022r. i będzie czekać na akceptację Stolicy Apostolskiej.

Objawienie Pańskie

Annuntiatio Paschae festorumque mobilium (pl. Zwiastowanie Paschy i świąt ruchomych)

Po odśpiewaniu Ewangelii diakon lub kantor z ambony zgodnie z dawną tradycją Kościoła może ogłosić zapowiedź świąt Paschalnych i głównych świąt roku liturgicznego. (zob. Missale Romanum, editio typica tertia, s. 1247; Dyrektorium o Pobożności Ludowej i Liturgii, n. 118)

Tłumaczenie wraz z nutami można znaleźć w śpiewniku “Niepojęta Trójco” (AD 2022), a także w agendzie liturgicznej wydawnictwa Pallotinum (s. 348 nn.). Przetłumaczony tekst annuncjacji można również znaleźć na ostatnich stronach Rubryceli Arch. Poznańskiej (bez zapisu muzycznego).

Annuntiatio Festorum jest częścią Mszału typicznego z 2008r. Oczekujemy na jego polskie wydanie.

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Dłuższa forma Mszy wigilijnej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Inne teksty

  • Melodie śpiewów Liturgii Słowa
    • Oprócz melodii śpiewów czytań i Ewangelii, znajdują się zatwierdzone melodie czterech sekwencji (nowa melodia do “Chwal Syjonie” i “Bolejąca Matka stała”)
    • Sekwencja o Matce Bożej Bolesnej (15 września)
      • (źródło) sekwencje ze swej natury są śpiewami przeznaczonymi dla wykonania solowego i do słuchania przez obecnych, dlatego ich wykonanie w tradycji liturgicznej było przeznaczone dla lepiej wyszkolonych śpiewaków. „Jeśli śpiewak nie jest w stanie zaśpiewać nowo zatwierdzonej melodii, wtedy istnieje możliwość, aby  wykonać sekwencję o Matce Bożej Bolesnej w alternatywnej wersji zatwierdzonej w Śpiewniku ks. Siedleckiego („Stała Matka Boleściwa”). Pamiętajmy jednak, aby sekwencja nie przerodziła się z zwykłą pieśń, śpiewaną przez lud” – podkreśla bp Bałabuch. Cytuje też Instrukcję o muzyce KEP z 2017 r., która przypomina, że „sekwencję przed Alleluja śpiewa zespół śpiewaczy lub kantor.” Dopiero ze względu na inne okoliczności „może ją wykonać w postawie siedzącej całe zgromadzenie”. „Jeśli idzie o zakończenie Sekwencji, należy pominąć słowa „Amen. Alleluja”, które dodawało się na zakończenie sekwencji przed reformą liturgiczną i z tego względu znalazły się przez przeoczenie w dwóch sekwencjach w nowym  lekcjonarzu. W przyszłych redakcjach tej księgi będą one usunięte” – podkreśla bp Bałabuch.Wykonanie a cappella
  • św. Józef w Modlitwach Eucharystycznych
  • Ujednolicone teksty niektórych modlitw
    • Litania do św. Józefa
    • [w litaniach] nie wolno dodawać nie zatwierdzonych wezwań (np. „Królowo świata”) tylko dla dokończenia melodii. „Jest to okazja do przypomnienia muzykom, że muzyka pełni w pobożności rolę służebną (o czym czytamy w w num. 2 instrukcji „Musicam sacram”), zatem to melodia jest na służbie świętych tekstów, a nie odwrotnie. Istnieją melodie, które nie wymagają „dokończenia brakującego tekstu”, i to z nich raczej należy korzystać niż uzupełniać litanię w sposób nieautoryzowany”

Formularze Mszalne

Przepisy liturgiczne

 

Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Obrzędy Błogosławieństw

Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej

Program formacyjny DSL

Obrzędy Błogosławieństw Służby Liturgicznej

Obrzędy błogosławieństw lektorów, psałterzystów i ceremoniarzy

Rubrycela – kalendarz liturgiczny

Rubrycela 2024

 

Inne teksty liturgiczne – portal Ordo Pallotyni

Teksty liturgiczne na ŚDM