OLIMPIADA WIEDZY BIBLIJNEJ LEKTORÓW – REGULAMIN

  1. W Archidiecezji Poznańskiej Olimpiada Wiedzy Biblijnej Lektorów zwana dalej Olimpiadą odbędzie po raz pierwszy. Pomysł na jej zoorganizowanie zrodził się w trakcie zebrania Prezesów Dekanalnych, które odbyło się w Poznaniu 28 grudnia 2016 roku.
  2. Organizatorem Olimpiady jest Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej. Za jej przygotowanie i przebieg odpowiedzialni są Dominik Rydian, Emil Plewa i Mateusz Brodowiak.
  3. Olimpiada odbędzie się 18 marca 2017 roku o godz. 10:30 w budynku B (audytorium II na parterze) Wydziału Teologicznego UAM w trakcie Archidiecezjalnego Dnia Lektora.
  4. Celem Olimpiady jest:
  • zainteresowanie uczestników tematyką biblijną;
  • zaproszenie lektorów do pogłębiania swojej wiedzy na temat Biblii, osób i zdarzeń w niej opisanych itp.;
  • zachęcenie uczestników do systematycznej lektury Pisma Świętego;
  • budzenie wśród uczestników ducha zdrowej rywalizacji.
  1. Uczestnikami Olimpiady mogą być lektorzy należący do Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej.
  2. Wyniki zostaną podsumowane indywidualnie oraz drużynowo (np. drużyna parafialna lub dekanalna). Do drużyny może maksymalnie należeć sześć osób z jednej lub kilku parafii.
  3. Ze względów organizacyjnych uczestnictwo w olimpiadzie należy zgłosić przez formularz: https://www.ministranci.archpoznan.pl/dzien-lektora-i-olimpiada-biblijna/ do 11 marca 2017 roku.
  4. Tematykę Olimpiady stanowią następujące księgi biblijne: Księga Wyjścia (Wj), Ewangelia według
    św. Mateusza (Mt) oraz List św. Jakuba (Jk). Przy przygotowywaniu się do Olimpiady należy korzystać z tekstu Pisma Świętego Biblii Tysiąclecia (wydanie dowolne). Dodatkowo uczestnicy Olimpiady winni przyswoić sobie treści o tematyce biblijno – liturgicznej ujęte w materiałach formacyjnych na kurs lektorski, opracowane przez Zespół Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej (Zespół Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, Biblioteka Materiałów Formacyjnych Służby Liturgicznej. Kurs lektorski. Materiały formacyjne, Poznań 2016).  
  5. Zadaniem uczestników Olimpiady będzie udzielenie poprawnych odpowiedzi na czterdzieści pięć pytań testowych, otwartych i zamkniętych, dotyczących tematyki wskazanej w poprzednim punkcie regulaminu. Łączny czas na rozwiązanie całego testu to pięćdziesiąt minut.
  6. Jeszcze tego samego dnia powołana przez organizatorów Komisja konkursowa dokona sprawdzenia prac.
  7. Przewiduje się przyznanie i nagrodzenie trzech miejsc drużynom z trzema najlepszymi wynikami. Komisja konkursowa może również zadecydować o przyznaniu wyróżnień.
  8. Wręczenia nagród dokona J. E. ks. bp. Grzegorz Balcerek na zakończenie Eucharystii wieńczącej Archidiecezjalny Dzień Lektora.
  9. Wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące Olimpiady należy kierować na adres: owbl.poznan2017@gmail.com

Opracował Dominik Rydian